Sıkça Sorulan Sorular

Kimlerle Eşleşeceğiz? Tüm Gönüllüler Eşleşecek mi?

Best Buddies Turkey, zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerle çalışır. Bu kapsamda eğitim/terapi/hizmet veren kurumlar ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. (Rehabilitasyon ve araştırma merkezleri, İş okulları, Dernek ve Vakıflar vb.) Proje, sınırsız sayıda gönüllüye açıktır ancak tüm gönüllüler eşleşemeyebilir.

Eşleşme Kriterleri Nelerdir? Eşleşemeyen Gönüllüler Ne Yapar?

Eşleşmeler kura vb. yöntemlerle gerçekleşmez, tüm dünyada aynı kriterler baz alınarak yapılır. Bu kriterler: Yaş, Cinsiyet, İkamet, ve Hobiler. Birbirine uygun özelliklere sahip kişiler eşleştirilir. Eşleşemeyen gönüllüler ise projeye işletim başlıkları altındaki diğer konularda destek verir.

Eşleşen Gönüllüler Buddy'lerinden Sorumlu mudur?

Hayır, projede herkes kendisinden sorumludur. Özel bir bilgi verilmedikçe bireyler kendi sorumluluklarını yürütürler. Bu bir koruyucu arkadaşlık programı değildir. Buddy’lerinizin zihinsel ve gelişim engel kapsamları projede eşlenecek Buddy’e özel bir gereklilik olmadığı sürece anlatılmaz.

Buddy'mizden ve gönüllülükten ayrılmak istedik. Ne yaparız?

Bu durum her iki tarafın da en doğal hakkınızdır. Bize başvurduğunuzda bu talebinizle ilgili sizinle ve Buddy’nizle görüşülür. Gerekli ise, Buddy’nizin bu konu ile ilgili danışmanlık alması tavsiye edilir. Bu duruma arkadaşlığın çözülmesi denir.

Aynı şekilde; Best Buddies Turkey, gönüllüler programı taahhüt ettikleri şekilde işletmiyorlarsa PROJEDEN ALABİLİR.

1 Yılın Sonunda Buddy'mizden Ayrılmak Zorunda mıyız?

Bir yılın sonunda program sona erer ve her Buddy’e sertifikaları verilir. Uluslararası olan bu sertifika, gönüllülük faaliyetinizin dünya çapında tanınması anlamını taşır.

Best Buddies Turkey, bir yılın sonunda sizin arkadaşlığınızın proje dahilindeki takip ve bilgilendirme safhasından ayrılır. Bu esnada eski BUDDY’niz ile de görüşebilirsiniz.

Küresel bir Gönüllü Hareketi

1989 yılında Anthony K. Shriver tarafından kurulan Best Buddies, dünya genelinde orijinal bir uygulama noktasından yaklaşık 2.900 uygulama noktasına büyüyen; zihinsel ve gelişimsel engelleri olan ve olmayan 1.25 milyondan fazla insanın hayatını olumlu yönde etkileyen canlı bir organizasyondur. Best Buddies programları, Amerika’da 50 eyaletin her birine ve dünyadaki 53 ülkeye katılımcıları dahil etmektedir.