Tarihimiz

 

50 yılı aşkın bir süredir, toplumumuz zihinsel ve gelişimsel engelleri olan bireyler için kapsayıcılık yönünde büyük adımlar attı. Aşağıda, bu hareketin ilerleyişindeki kilit tarihsel anları ve Best Buddies’in sürekli olarak büyüdüğünü gösteren bir zaman çizelgesi bulunmaktadır.

1962

Eunice Kennedy Shriver, Saturday Evening Post için ailesinin kendi deneyimlerine dayanarak, “Yanlış Seslendirilmiş Çocuklar İçin Umut” başlıklı, geniş ölçüde yanlış anlaşılan bir rahatsızlığa karşı mücadeleyi teşvik eden bir makale yazar.

1963

Zihinsel Engelliler ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri İnşaat Yasası; aslen, kar amacı gütmeyen kamusal toplum sağlığı merkezlerinin inşası için federal hibelere izin veren Gelişimsel Engelliler Yardım ve Hak Yasası, Başkan John F. Kennedy tarafından imzalandı.

1987

Anthony Kennedy Shriver, Georgetown Üniversitesi'nde orijinal Best Buddies programını kurdu.

1988

İkonik Best Buddies logosu, 1980'lerin sonunda efsanevi pop sanatçısı Keith Haring tarafından Best Buddies'e bağışlandı.

1989

19 Ocak 1989'da kar amacı gütmeyen kuruluş olarak kurulan Best Buddies®, zihinsel engelleri olan bireyler için Amerika'nın ilk ulusal, birleşik, sosyal ve eğlence programı haline geldi.

1993

Best Buddies Güzel Sanatlar Koleksiyonu, Keith Haring, Roy Lichtenstein ve Robert Rauschenberg'in şaheserleri ile birlikte geliştirilmiştir.

1993

Zihinsel engelli yetişkinleri, engelli olmayan çalışma arkadaşları ile eşleştirmek amacıyla Best Buddies Vatandaşlık Programı’nın lansmanı yapıldı.

1994

Best Buddies İstihdam programı, zihinsel engelli insanlar için yüksek ücretli, kurumsal işlere yönelik desteklenen bir istihdam programıdır, Florida, California ve Massachusetts'te başlar.

1995

Best Buddies Lise Programı, özel eğitim öğrencilerinin birebir arkadaşlıklarla lise gönüllüleriyle eşleştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

1996

Zihinsel engelli kişilerin hayata dahil edilmesinin gelecek nesil için toplumsal normlar üzerinde kalıcı bir etki yaratacağı ümidi ile daha genç bir yaş grubuna ulaşan Best Buddies Lise pilot programı başlatıldı.

1999

e-Buddies® son teknoloji bir e-posta arkadaşlık programı olarak başlatıldı.

2000

Best Buddies, Hyannis Port'taki ilk Best Best Buddies Challenge’ı düzenliyor.

2003

İlk defa, Best Buddies'in 50 eyalette ve altı kıtada katılımcıları var.

2009

Best Buddies Arkadaşlık Yürüyüşleri kuruldu.

2010

‘’Best Buddies Turkey‘’, projenin 50. Uygulama noktası olarak Alternatif Yaşam Derneği çatısı altında, 2010’da faaliyete geçmiştir.

2010

Best Buddies için federal fonlara izin veren Eunice Kennedy Shriver Yasası, 19 Mayıs 2010 tarihinde ABD Temsilciler Meclisini geçti.

2011

Best Buddies Elçileri, Best Buddies’in yedinci resmi programı haline geldi.

2012

Best Buddies Tanıtımcıları, 2012-2013 eğitim öğretim yılı için resmi olarak sekizinci program başlattı. İlkokullara açılan ilk Best Buddies programı oldu.

2013

Best Buddies 25. yılını kutladı.

2014

Best Buddies, Zihinsel ve Gelişimsel engelleri olan insanları işe almanın işle ilgili yararlarını tanıtmak için I'm In to Hire kampanyasını başlattı.

2015

Ekim 2015'te A&E Network, Best Buddies ile ortaklık kurdu ve birçoğu Best Buddies katılımcısı olan Down sendromlu yedi genç yetişkinin hayatını konu alan yeni bir belgesel serisi yayınladı.

2016

Best Buddies Global Elçisi Guy Fieri, Best Buddies Challenge: Hyannis Port’un bir parçası olarak Harvard Stadyumu’nda Best Buddies Ünlü Şef Yemekleri ve Şarap Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

2016

Best Buddies Mezunları Derneği, tüm eski gönüllüleri, öğrencileri, personeli ve kurul üyelerini içeren Best Buddies ve Mezunları arasında ömür boyu sürecek bir dostluk geliştirme odağını resmen başlattı.

2017

2017 yılının Mayıs ayında, Best Buddies, Küresel Elçi Cindy Crawford ve kızı Kaia Gerber ile birlikte, Malibu kentinde düzenlenen Anneler Günü Brunch'ına ev sahipliği yapıyor.

2018

Nisan 2018’de, Best Buddies Global Elçisi Tom Brady, Katar Teslimat ve Miras Komitesi, Katar Müzeleri ve Best Buddies Katar katılımcılarıyla ortaklaşa entegre istihdam girişimi başlatmak için Katar’a gidiyor.

2019

2019 Ocak'ında, Best Buddies, zihinsel ve gelişimsel engelleri olan bireyler için hayata katılım fırsatları yaratma konusunda 30 yılını kutlar.

2019

Ocak 2019'da, Best Buddies, zihinsel ve gelişimsel engelleri olan bireyler ve akranları için bir konut yaşam deneyimi olan Best Buddies Living'i kurarak kapsayıcı yaşam misyonunu bir üst noktaya taşıyor. Bu yeni program, kuruluşun en yeni ve dördüncü görev ayağı Inclusive Living'i temsil ediyor.

AllEscort