Best Buddies Turkey

Best Buddies, Anthony Kennedy Shriver tarafından 1989’da kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulmuş olup, Amerika’nın zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireyler için ilk ulusal, birleşik, sosyal ve rekreasyonel programı haline gelmiştir. 2019’da 30. Yılını kutlayan proje artık ABD’de 50 eyalette ve tüm dünyada 53 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

Best Buddies Turkey, akreditasyon sürecinin tamamlanması ve akreditasyon haklarının elde edilmesiyle Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) tarafından 2011’de kurulmuş ve Türkiye projeyi uygulayan 50. ülke olmuştur. Best Buddies Turkey 2019’da; İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İzmir (Bergama) olmak üzere 5 ilde Arkadaşlık Programı uygulamaktadır.

 

Ege bölgesinde Güzel İşler Derneği tarafından 30 Nisan 2020 tarihinden itibaren yürütülmektedir.

Zihinsel ve gelişimsel engelleri olan ve olmayan insanlar arasında arkadaşlık kurar, yaşam kalitesini ve sosyal hayata katılım düzeyini arttırırken arkadaşlık yoluyla sosyal danışmanlık sunar.

 

Zihinsel ve gelişimsel engelleri olan kişilerin işlerini güvence altına alarak gelir elde etmelerini, vergi ödemelerini ve kendilerini desteklemelerini sağlar.

 

Zihinsel ve gelişimsel engelleri olan ve olmayan insanları, liderler, konuşmacılar ve hak savunucuları olmak için eğitir ve güçlendirir.

 

Zihinsel ve gelişimsel engelleri olan ve olmayan insanlar için canlı, entegre bir yaşam fırsatı sağlamak.